Panaszkezelési tájékoztató

A GRANAXIS CONSULT Kft. (a továbbiakban: Társaság) a panaszügyintézés során egységesen – a panaszok és a panaszosok bármiféle megkülönböztetése nélkül – követi a jelen tájékoztatóban meghatározott elveket és gyakorlatot, illetve eljárást.

A Társaság jelen tájékoztatót a székhelyén kifüggeszti és a honlapján közzéteszi.

Panasznak minősül a Társaság magatartásával, tevékenységével, mulasztásával szemben felmerülő minden olyan egyedi kérelem vagy reklamáció, amelyben a panaszos a Társaság eljárását kifogásolja és azzal kapcsolatban konkrét, egyértelmű igényét megfogalmazza (nem minősül panasznak, ha az ügyfél a Társaságtól általános tájékoztatást, véleményt vagy állásfoglalást igényel).

Panaszosnak tekintendő mindazon panasszal élő természetes személy, jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság vagy más szervezet, aki (amely) amely a Társaság eljárását – annak valamely konkrét tevékenységével vagy mulasztásával kapcsolatban – sérelmezi, függetlenül attól, hogy a Társasággal közvetlenül vagy közvetve kerül-e kapcsolatba.

A kifogás a vonatkozó jogszabályokban (így különösen a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi IL. törvényben) meghatározott, az arra jogosult által igénybe vett jogorvoslati eszköz; a kifogás nem minősül panasznak, azonban panaszként kell kezelni a „kifogás” elnevezésű beadványt is akkor, ha az a bíróságra történő benyújtás nélkül, közvetlenül a Társasághoz érkezik.

Adatkezelés

A panaszt – annak elintézéséig – a Társaság minden esetben nyilvántartásba veszi. Az azonosítás céljából bekért adatok nem sérthetik az adatvédelmi előírásokat és a panaszügyek regisztrálásán kívüli egyéb adatgyűjtési célt nem szolgálhatnak. A Társaság a – kizárólag a panaszügyintézés okán – birtokába került személyes adatokat a panasz elintézése után törli vagy más módon egyedi azonosításra alkalmatlanná teszi.

Nyelvhasználat

A panaszügyintézés nyelve a magyar. A Társaság – amennyiben erre lehetősége van, vagyis az adott nyelvet megfelelő szinten ismerő foglalkoztatottal vagy közreműködővel rendelkezik – biztosítja a panaszos által beszélt és értett nyelven történő panaszügyintézést. A Társaság minden esetben biztosítja az idegen nyelven történő panaszügyintézés lehetőségét, ha ennek költségeit (tolmácsolás, hiteles fordítások) a panaszos megelőlegezi és viseli.

Képviselet

Jogi személy, illetve jogi személyiség nélküli szervezet esetében a panasz benyújtására annak törvényes képviselője vagy a törvényes képviselő által erre meghatalmazott személy jogosult. Magánszemély a panaszt jogosult meghatalmazott útján is benyújtani.

A panasz képviselő vagy meghatalmazott útján történő benyújtása esetén a Társaság vizsgálja a benyújtási jogosultságot, amelyet a benyújtó a törvényes képviselői minőségét tanúsító okirattal, illetve meghatalmazással igazol. Meghatalmazás hiányában a Társaság közvetlenül a panaszoshoz fordul az ügyintézés gyorsítása érdekében.

A panasz bejelentése

A panasz szóban bejelenthető

  1. személyesen, a Társaság székhelyén (1134 Budapest, Dózsa György út 150.) az ügyfelek számára nyitva álló helyiségben, annak nyitvatartási idejében;
  2. személyesen, a Társaság bármely fióktelepén, annak nyitvatartási idejében;
  3. telefonon, a Társaság +36 1 -es telefonszámán, minden munkanapon 8.00 órától 16.00 óráig.

Telefonon történő panaszbejelentés esetén a Társaság biztosítja az ésszerű várakozási időn belüli hívásfogadást és ügyintézést.

A szóban, illetve telefonon tett panaszt a Társaság panaszfelvételt intéző alkalmazottja írásban rögzíti; ehhez a panaszostól további információkat kérhet.

Minden esetben szükséges legalább a panaszos nevének és lakcímének (székhelyének) megadása; ennek hiányában a Társaság a panaszt nem tekinti benyújtottnak. E körülményről a Társaság eljáró alkalmazottja a panaszfelvétel során a panaszost külön is tájékoztatja.

A panasz írásban benyújtható

  1. személyesen vagy más által átadott irat útján a Társaság székhelyén (1134 Budapest, Dózsa György út 150.), az ügyfelek számára nyitva álló helyiségben, minden munkanapon 8.00 órától 16.00 óráig;
  2. postai küldeményként, a Társaság fenti székhelyére címezve;
  3. a személyesen vagy más által átadott irat útján, a Társaság fióktelepein, azok nyitva tartási idejében, illetve postai küldeményként, a Társaság bármely fióktelepére címezve;
  4. telefaxon a Társaság +36 1 -es faxszámára elküldve, bármely nap 0-24 óráig;
  5. elektronikusan, a Társaság .hu e-mail címére elküldve, bármely nap 0-24 óráig.

Minden esetben szükséges legalább a panaszos nevének és lakcímének (székhelyének) megadása, továbbá (az elektronikus beküldést kivéve) a panasz aláírása; e feltételek hiányában a Társaság a panaszt nem tekinti benyújtottnak.

Személyesen benyújtott panasz esetén a Társaság panaszfelvételt intéző alkalmazottja segíti a panaszost a panasz megfogalmazásában és benyújtásában, továbbá a panaszos megkapja az általa benyújtott irat egy, az átvétel igazolásával ellátott példányát.

A panasz kivizsgálása

A Társaság a panasz kivizsgálásáért külön díjat nem számít fel.

A Táraság a panaszt ügyfélbarát módon mérlegeli. A panaszról a Társaság ügyvezetője jogosult dönteni (az ügyintéző előterjesztése alapján), kivéve azokat a csekélyebb súlyú eseteket (pl. adminisztrációs hiba, elírás, számszaki tévedés), amelyek ügyintézői hatáskörben is orvosolhatók; az így orvosolt panaszokról az ügyintéző 3 munkanapon belül köteles tájékoztatni az ügyvezetőt.

A szóbeli, ideértve a személyesen és telefonon tett panasz a lehetőségek szerint azonnal megvizsgálásra és szükség szerint orvosolásra kerül.

A Társaság fióktelepére érkezett panaszt legkésőbb a következő munkanapon a székhelyre kell továbbítani. Az ügyintézési határidő a panasz fióktelephez történt érkezésétől számít.

Ha a panaszos a panasz azonnali kezelésének módjával nem ért egyet, a Társaság a panaszról és az azzal kapcsolatos álláspontjáról a jelen Szabályzat 1. sz. Mellékeltét képező nyomtatvány kitöltésével jegyzőkönyvet vesz fel, és annak egy másolati példányát a személyesen közölt szóbeli panasz esetén a panaszosnak átadja, telefonon közölt szóbeli panasz esetén a panaszosnak a panasz közlését követő 30 napon belül megküldi, egyebekben az írásbeli panaszra vonatkozó rendelkezések szerint jár el. Ugyanez irányadó abban az esetben is, ha a panasz azonnali kivizsgálása nem lehetséges.

Az írásbeli panaszt a Társaság a lehető legrövidebb időn belül kivizsgálja, és indokolt álláspontját a panasz közlését követő 30 napon belül megküldi a panaszosnak.

Ugyanazon panaszos által tett, azonos tárgyú és a korábbiakban már kivizsgált panaszt – amennyiben újabb körülmény nem merül fel – a Társaság ismételten nem vizsgál.

Döntés a panaszügyben

Amennyiben a Társaság a panasznak helyt ad, intézkedik a sérelmes helyzet azonnali megszüntetéséről, illetve – igény és lehetőség esetén – a panaszos részére megfelelő ellentételezést nyújt.

A Társaság a panaszügyben hozott érdemi döntését pontos, közérthető és egyértelmű indokolással látja el, és azt írásba foglalva továbbítja a panaszos részére. Ha a határozat jogszabályra hivatkozik, a jogszabályhely megjelölése mellett annak érdemi rendelkezését is ismertetni kell.

A Társaság a panaszt elutasítja, ha az megítélése szerint alaptalan.

Jogorvoslati lehetőségek

Amennyiben a panaszos nem ért egyet a Társaság válaszával, illetve eljárásával, úgy (a panasz tartalmára, illetve jellegére, valamint az ügyfél jogosultságára is figyelemmel)

  1. kifogást nyújthat be az eljárásra illetékes törvényszéknél;
  2. a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező bíróságnál pert indíthat a Társaság ellen;
  3. a Felszámolók és Vagyonfelügyelők Országos Egyesülete (1037 Budapest, Bécsi út 85.) Etikai Bizottságának eljárását kezdeményezheti a Társasággal szemben.

Nyilvántartás

A Társaság a panaszokról, valamint az azok rendezését, megoldását szolgáló intézkedésekről elektronikus nyilvántartást vezet, amely tartalmazza

  1. a panasz leírását, a panasz tárgyát képező esemény vagy tény megjelölését,
  2. a panasz benyújtásának időpontját,
  3. a panasz rendezésére vagy megoldására szolgáló intézkedés leírását, elutasítás esetén annak indokát,
  4. a c) pont szerinti intézkedés teljesítésének határidejét és a végrehajtásért felelős személy megnevezését, továbbá
  5. a panasz megválaszolásának időpontját.

A panaszokkal kapcsolatos, írásban vagy elektronikusan rögzített dokumentumokat a Társaság a panasz alapjául szolgáló jogviszonyra előírt bizonylat-megőrzési szabályoknak megfelelően, ilyen hiányában pedig legalább a polgári jogi elévülés szabályaiból következő határidőkre tekintettel megfelelő ideig, de legalább 3 évig megőrzi.